Opublikowano — Dodaj komentarz

Zabudowa paki pickupa: hardtop, roleta czy zabudowa kempingowa?

Toyota Hilux z hardtopem i namiotami dachowymi na dachu, na tle afrykańskiego buszu; napis: Hardtop czy kemping na pace?

Aktualizacja: 1 października 2026 r. Autor: Maciej, dzikiBARON.pl

Spis treści
  1. Co można postawić na pace
  2. Ranger, który dostał wsporniki
  3. Ile zabudowa zjada z ładowności
  4. Namiot na hardtopie: jazda to nie postój
  5. Kurz i woda: uszczelka, nie obietnica
  6. Kradzież z paki: co utrudnia robotę
  7. Spalanie: jeden pomiar i dużo marketingu
  8. Parametry z kart: co mówią, a czego nie
  9. Co wybrać: praca, wyprawa, namiot dachowy
  10. Najczęstsze pytania
  11. Bibliografia
Udostępnij:MessengerWhatsAppXE-mail

Krótka odpowiedź: do pracy wybierz zamykany hardtop, najlepiej bez szyb po bokach. Na wyprawę ze spaniem w aucie wybierz zabudowę kempingową, ale najpierw policz ładowność, bo taka zabudowa waży od trzech i pół do ponad czterech razy więcej niż zwykły aluminiowy hardtop[1][2]. Pod namiot dachowy potrzebujesz hardtopu, który ma w karcie nośność dachu w jeździe i na postoju[1]. Roleta i pokrywa po prostu zamykają pakę. Nie mamy ich w ofercie, więc wspominam o nich tylko dla porównania.

Niżej porównuję rodzaje zabudów na danych producentów, liczę, ile zostaje z ładowności, i tłumaczę, dlaczego nośność dachu zabudowy to dwie różne liczby. Na koniec: szczelność, złodzieje i spalanie, bez bajek.

Toyota Hilux z hardtopem na pace i dwoma złożonymi namiotami dachowymi na bagażniku, na szutrowym placu w Namibii
Toyota Hilux z hardtopem i dwoma namiotami dachowymi na biwaku Hardap w Namibii, 2007. Paka zamknięta, sypialnia na dachu. Fot. Hans Hillewaert, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Co można postawić na pace

W naszej ofercie to głównie Alu-Cab i Front Runner. Masy i nośności biorę z kart producentów, nie z folderów reklamowych.

Rozwiązanie Masa według producenta Dach Dla kogo
Hardtop Alu-Cab Explorer ok. 60 kg[1] 200 kg w jeździe, 400 kg na postoju[1] praca i wyprawy, baza pod namiot
Hardtop Alu-Cab Guard ok. 60 kg[3] karta Guard nie podaje osobnej nośności narzędzia i sprzęt, który ma być niewidoczny
Alu-Cab ModCAP (moduł bazowy + dach albo namiot) baza do podwójnej kabiny ok. 80 kg, stały dach ok. 30 kg, namiot ok. 140 kg[4] 150 kg[4] dziś praca, za rok sypialnia
Alu-Cab Canopy Camper ok. 210 kg sama skorupa, ok. 250 kg w pełnym wyposażeniu[2] 50 kg dodatkowego sprzętu[2] wyprawy ze spaniem w zabudowie
Front Runner Pro Bed System (rama na pace) 49,53 kg po montażu, Hilux Revo z podwójną kabiną[5] limit wyznacza producent auta[6] duży sprzęt, który zniesie deszcz
Roleta albo pokrywa nie mamy w ofercie nie dotyczy zamknięta paka bez podnoszenia sylwetki auta

Całą gamę znajdziesz w działach Zabudowy pickup i hardtopy oraz Zabudowy camperowe i modularne.

Ranger, który dostał wsporniki

Do nowego Forda Rangera, produkowanego od 2022 roku, Alu-Cab w instrukcji montażu Canopy Campera i ModCAP-a pisze, że Ford wymaga wzmocnienia pod każdą zabudowę i akcesorium na części ładunkowej. To tak zwany J Brace. Trzeba go założyć przed zabudową, a bez niego Alu-Cab nie odpowiada za uszkodzenia zabudowy ani auta[7].

Ford opisuje to w brytyjskim sklepie z częściami. Dwa wsporniki spinają podłogę paki z jej ścianą. Według tej strony akcesoria, które wystają ponad burtę i ważą więcej niż 45 kg, muszą mieć zamontowane wsporniki[8]. To wymóg producenta auta opisany dla rynku brytyjskiego, a nie przepis. O wymagania dla auta z polskiej sieci zapytaj serwis Forda. Sam hardtop Explorer waży około 60 kg[1], więc próg przekracza, zanim ktokolwiek położy na nim namiot.

Według tej samej strony wsporników mogą nie mieć z fabryki Raptory wyprodukowane przed 17 października 2024 roku i pozostałe Rangery sprzed 5 lutego 2025 roku. Do nich Ford sprzedaje je jako część, a montaż, który wymaga wiedzy i narzędzi specjalistycznych, zleca serwisowi Forda albo innemu wykwalifikowanemu warsztatowi[8]. Brytyjski Ford Ranger Club opisał tę zmianę w marcu 2025 roku, powołując się na Forda[9].

Morał jest prosty. Zabudowa to nie tylko pudło na pace. To ciężar oparty na burtach, a burty mają swoje granice. Tym razem napisał to sam producent auta.

Ile zabudowa zjada z ładowności

Ładowność z dowodu to największa masa ładunku i osób[10]. Zabudowa jest ładunkiem, który jeździ z Tobą zawsze, także po bułki. Weźmy Volkswagena Amaroka nowej generacji. Volkswagen podaje dopuszczalną ładowność 892 kg dla wersji Style, 766 kg dla Aventury i 944 kg dla PanAmericany[11]. Liczę na najniższej wartości, bo tak jest uczciwiej.

Wariant na pace Masa według producenta Zostaje z 766 kg Po odjęciu 4 osób po 80 kg
Hardtop Explorer ok. 60 kg[1] ok. 706 kg ok. 386 kg
Explorer + podwójna szuflada Alu-Cab 1450 ok. 60 + 55 kg[1][12] ok. 651 kg ok. 331 kg
ModCAP: baza + namiot (bez zestawu montażowego) ok. 80 + 140 kg[4] ok. 546 kg ok. 226 kg
Canopy Camper w pełnym wyposażeniu ok. 250 kg[2] ok. 516 kg ok. 196 kg

To rachunek poglądowy, a nie dobór do konkretnego auta. Z 196 kg trzeba jeszcze zmieścić lodówkę, wodę, jedzenie, ubrania i rowery. Pickup w reklamie wozi palety. Pickup na wyprawie wozi głównie siebie.

Własne liczby weź z dowodu, a potem zważ spakowane auto. Pokazywałem to krok po kroku w poradniku Ile możesz wozić na dachu, a ten sam rachunek działa dla paki. Czym różnią się DMC i ładowność w dowodzie i dlaczego mocniejsze sprężyny nie przesuną granicy wyznaczonej przez producenta auta, wyjaśniam w tekście Przeciążona terenówka.

Tabela: z 766 kg ładowności Amaroka Aventura po odjęciu czterech osób zostaje około 386 kg z hardtopem Explorer, 331 kg z hardtopem i szufladą, 226 kg z ModCAP z namiotem i 196 kg z Canopy Camper.
Rachunek poglądowy na danych producentów. Twoje liczby są w dowodzie, a prawdę pokaże waga.

Namiot na hardtopie: jazda to nie postój

Producenci podają dwie nośności. Dynamiczna dotyczy jazdy, statyczna postoju z ludźmi w namiocie, i ta druga może być wyższa. O całości decyduje element o najniższej nośności[13]. Explorer ma w karcie 200 kg w jeździe i 400 kg na postoju[1].

Przykład z naszej oferty: Thule Approach M waży 58 kg, wymaga bagażnika o nośności dynamicznej co najmniej 75 kg i ma nośność statyczną 300 kg[14]. Na hardtopie w jeździe zapas jest spory. Na postoju limitem jest namiot, a nie zabudowa, bo 300 kg to mniej niż 400 kg.

Tu kusi pewien pomysł. Volkswagen podaje dla dachu kabiny Amaroka 85 kg[11], a hardtop ma 200 kg. Wszystko na zabudowę i po sprawie? Nie do końca. Każdy kilogram na zabudowie liczy się do ładowności[10], a w Rangerze Ford przy takim ciężarze ponad burtą wymaga wsporników[8]. Front Runner pisze wprost, że jego bagażniki mają często wyższą nośność niż auta, na których stoją, a limit wyznacza producent auta[6].

Jest jeszcze prowadzenie. ADAC ostrzega, że namiot dachowy odczuwalnie zwiększa spalanie, ogranicza prędkość maksymalną i przez niekorzystny rozkład masy przeszkadza przy manewrze omijania. Radzi zdejmować namiot, gdy nie jest potrzebny[15].

Na forach overlandowych często wraca pytanie, czy namiot można postawić na hardtopie z laminatu. W jednym z wątków użytkownik opisuje pęknięcia z przodu takiej zabudowy i wewnętrzną klatkę, którą potem dobudował[16]. To relacja z forum, nie badanie. Pokazuje jednak, po co szukać w karcie liczby, a nie przymiotnika.

Porównanie w dwóch kolumnach. W jeździe: hardtop Explorer 200 kg, namiot Thule Approach M 58 kg i wymóg 75 kg, dach kabiny Amaroka 85 kg, wszystko w ładowności. Na postoju: hardtop 400 kg, namiot 300 kg, decyduje najsłabszy element.
Nośność dachu zabudowy nie jest dodatkową ładownością auta.
Zabudowa Alu-Cab Hardtop Canopy "Explorer" Ford Ranger / Ranger Raptor (2023- ) Double Cab
Zabudowa Alu-Cab Hardtop Canopy "Explorer" Ford Ranger / Ranger Raptor (2023- ) Double Cab

Kurz i woda: uszczelka, nie obietnica

W kartach naszych zabudów nie znalazłem klasy szczelności, jaką znasz na przykład z lamp. Są za to konkretne zdania w instrukcjach. Przy Hiluxie Revo Alu-Cab każe przed założeniem hardtopu sprawdzić gumową uszczelkę. Bez niej zabudowa albo paka może się uszkodzić, a do środka może zacząć przeciekać[17].

Przy Rangerze 2022 Alu-Cab pisze uczciwie: przez budowę fabrycznej paki istnieje ryzyko przecieków i nawet przy najlepszym uszczelnieniu nie da się zagwarantować, że woda nie wejdzie. W zestawie jest taśma butylowa, a główne miejsca przecieku są z przodu paki[7]. Producent, który sam pisze o przeciekach, zasługuje na plus.

O pyle instrukcje milczą, więc nie będę zgadywał. Po pierwszej szutrowej trasie zajrzyj pod klapy. Ślady przy uszczelce pokażą, gdzie poprawić. Alu-Cab dodaje, że przed każdym wyjazdem trzeba sprawdzić, czy mocowania są dokręcone[17].

Kradzież z paki: co utrudnia robotę

Otwarta paka to witryna. Hardtop Guard Alu-Cab projektował dla fachowca, który potrzebuje zamykanego miejsca na narzędzia, i pisze, że ma chronić sprzęt przed ciekawskimi spojrzeniami[3]. W naszych kartach Guard ma wpis „okna boczne: bez okien”. Na szybę w tylnych drzwiach Alu-Cab ma kratkę Security Window Grid[3], u nas jako kratka zabezpieczająca do okna zabudowy Canopy.

Pro Bed System to z kolei rama, na której konfigurujesz sprzęt na pace[5]. Wszystko jest na wierzchu. Świetnie do trapów i skrzyń, gorzej do laptopa. Rzeczy cenne trzymaj w zamykanych skrzyniach albo w kabinie.

Zabudowa Alu-Cab Hardtop "Guard" Toyota Hilux Revo (2016+) Double Cab z gładką blachą
Zabudowa Alu-Cab Hardtop "Guard" Toyota Hilux Revo (2016+) Double Cab z gładką blachą

Spalanie: jeden pomiar i dużo marketingu

Rzetelnego badania o hardtopach nie znalazłem. Jest jedno o pokrywach paki. W 2007 roku amerykańskie stowarzyszenie branży akcesoriów SEMA zmierzyło w tunelu aerodynamicznym 13 pokryw na amerykańskich pickupach. Średnio obniżyły współczynnik oporu o 5,73%. Autorka szacuje, że to około 1,8% mniej paliwa, ale samego spalania nie mierzono, a wyniki dotyczą wyłącznie pokryw. Pokrywy do testu dostarczyły firmy z branży, a autorka sama zaznacza, że cięższe pokrywy z laminatu mogą swoją masą zmniejszyć albo zniwelować zysk z mniejszego oporu[18].

O namiocie ADAC mówi jasno: odczuwalnie więcej paliwa[15]. W kartach hardtopów znajdziesz za to hasło „do 40% lżejsza”. Alu-Cab podaje, że Explorer jest o 40% lżejszy od innych zabudów w swojej klasie[1], ale nie wskazuje, z którymi zabudowami go porównał. Do rachunku ładowności bierz więc masę z karty produktu.

Parametry z kart: co mówią, a czego nie

Te parametry najczęściej widzisz w naszych kartach zabudów. Oto jak je czytać.

Parametr Co Ci mówi Na co uważać
Masa: „do 40% niższa niż standardowe hardtopy” Tak producent opisuje lekkość Explorera[1]. Procent bez punktu odniesienia nic nie waży. Licz w kilogramach: około 60 kg[1].
Obciążenie statyczne i dynamiczne Ile uniesie dach zabudowy na postoju i w jeździe: 400 i 200 kg dla Explorera[1]. To limit zabudowy, nie auta. Ładowność i paka mają swoje granice[6][8][10].
Montaż: na fabrycznych punktach, bez wiercenia Alu-Cab podaje 45 minut i zero wiercenia[1]. Wykładzinę paki trzeba usunąć albo przyciąć. Alu-Cab prosi o to, żeby uniknąć problemów i zachować ważność gwarancji, nie precyzując, której[1]. To warunek producenta zabudowy, nie przepis. W Rangerze Alu-Cab każe najpierw założyć wsporniki[7][8]. 45 minut to czas producenta, bez szukania klucza.
Okna boczne: bez okien Wnętrza nie widać z zewnątrz[3]. W środku jest ciemno. Przyda się oświetlenie.
Dostęp: drzwi tylne + 2 boczne klapy na zamki Do sprzętu sięgasz z boku, bez wchodzenia na pakę. Boczne klapy potrzebują miejsca. W ciasnym garażu otworzysz je tylko w wyobraźni.
Dach: wbudowane szyny dachowe Na szynach montujesz belki, markizę albo skrzynię dachową[1]. Szyny nie podnoszą nośności. Sprawdź najsłabszy element zestawu[13].
Materiał: blacha gładka albo ryflowana Wygląd i faktura. Alu-Cab podaje jedną specyfikację dla obu wersji[1]. Wybierasz oczami.

Co wybrać: praca, wyprawa, namiot dachowy

Do pracy. Guard, jeśli liczy się to, czego nie widać, albo Explorer, jeśli chcesz widzieć ładunek przez szyby. Oba mamy m.in. do Hiluxa Revo, Rangera 2023+ i D-Maxa III.

Na wyprawę ze spaniem. Canopy Camper albo ModCAP z namiotem. Wygoda kosztuje około 160–190 kg ładowności więcej niż zwykły hardtop[1][2][4].

Pod namiot dachowy. Hardtop z podaną nośnością dynamiczną i statyczną, na przykład Explorer do Rangera 2023+. Szuflady do środka znajdziesz w dziale Zabudowy szufladowe, a ramy na otwartą pakę w dziale Bagażniki pickup.

Porównanie w trzech kolumnach. Do pracy: hardtop Guard lub Explorer, około 60 kg. Na wyprawę: Canopy Camper 210–250 kg lub ModCAP z namiotem około 220 kg. Pod namiot: hardtop z nośnością 200 kg w jeździe i 400 kg na postoju; w Rangerze wsporniki paki według Forda UK.
Najpierw ładowność z dowodu, potem katalog.
Zabudowa Alu-Cab Canopy Camper – Ford Ranger Double Cab – AC-CC-D-BT-FR22
Zabudowa Alu-Cab Canopy Camper – Ford Ranger Double Cab – AC-CC-D-BT-FR22

Zanim zamówisz zabudowę

  1. Spisz z dowodu ładowność i dopuszczalne naciski osi.
  2. Zsumuj masę zabudowy, szuflad i tego, co pojedzie na dachu, z kart producentów[1][2][4][12].
  3. Jeśli planujesz namiot, porównaj nośność dynamiczną zabudowy z masą namiotu i belek, a statyczną z wymaganiem namiotu[13][14].
  4. W Rangerze sprawdź datę produkcji i wsporniki paki[8].
  5. Zaplanuj usunięcie albo przycięcie wykładziny paki[1].
  6. Po pierwszej trasie sprawdź uszczelkę i dokręcenie mocowań[17].

Nie wiesz, która zabudowa pasuje do Twojej wersji auta? Napisz do nas przed zakupem, najlepiej z danymi z dowodu. Policzymy razem.

Najczęstsze pytania

Ile waży hardtop na pickupa?

Aluminiowy Alu-Cab Explorer i Guard ważą około 60 kg[1][3]. Zabudowa kempingowa Canopy Camper waży około 210 kg sama i około 250 kg w pełnym wyposażeniu[2].

Czy na hardtopie można wozić namiot dachowy?

Tak, jeśli zabudowa ma podaną nośność. Explorer ma 200 kg w jeździe i 400 kg na postoju[1]. Liczy się najsłabszy element zestawu[13], a całość wlicza się do ładowności auta[10].

Czym się różni nośność statyczna od dynamicznej?

Dynamiczna dotyczy jazdy, statyczna postoju z ludźmi w namiocie. Statyczna może być wyższa[13].

Czy do nowego Rangera potrzebuję wsporników paki?

Brytyjski sklep Forda podaje, że muszą je mieć akcesoria wystające ponad burtę i cięższe niż 45 kg, a fabrycznie mogą ich nie mieć Raptory sprzed 17.10.2024 i pozostałe Rangery sprzed 5.02.2025[8]. To wymóg producenta auta opisany dla rynku brytyjskiego, a nie przepis. O auto z polskiej sieci zapytaj serwis Forda. W materiałach Forda, które cytuję, Amaroka nie ma. Właściciele Amaroka niech zapytają w serwisie VW.

Czy hardtop jest szczelny?

Producent nie deklaruje klasy szczelności. Alu-Cab zaleca kontrolę uszczelki[17], a przy Rangerze 2022 uprzedza, że pełnej ochrony przed wodą nie da się zagwarantować[7].

Czy pokrywa paki zmniejsza spalanie?

W teście SEMA z 2007 roku 13 pokryw obniżyło opór powietrza średnio o 5,73%, co autorka szacuje na około 1,8% paliwa. Spalania nie mierzono[18].

Czy po montażu zabudowy trzeba iść na badanie techniczne?

Ustawa kieruje na dodatkowe badanie techniczne m.in. auto, w którym zmiany konstrukcyjne albo wymiana elementów zmieniły dane w dowodzie rejestracyjnym[10]. Zabudów paki przepis z nazwy nie wymienia i nie rozstrzyga, czy ich montaż zmienia dane w dowodzie. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj przed montażem stację kontroli pojazdów albo wydział komunikacji.

Czy zabudowa ma znaczenie dla odliczenia VAT?

Może mieć. Ustawa o VAT wymienia wśród aut uznawanych za wykorzystywane wyłącznie w firmie m.in. auta inne niż osobowe z jednym rzędem siedzeń, oddzielonym ścianą lub trwałą przegrodą od otwartej części do przewozu ładunków. Spełnienie wymagań potwierdza dodatkowe badanie techniczne w okręgowej stacji kontroli pojazdów i adnotacja w dowodzie. Jeśli po wydaniu takiego zaświadczenia w aucie wprowadzono zmiany, po których przestało spełniać te wymagania, ustawa uznaje, że co do zasady od dnia zmian auto nie jest wykorzystywane wyłącznie w firmie[19]. Czy hardtop albo zabudowa kempingowa jest taką zmianą, nie rozstrzygam. Jeśli odliczasz VAT od pickupa, zapytaj doradcę podatkowego przed montażem.

Bibliografia

  1. Alu-Cab, Short Bed | Double Cab Explorer Canopy, strona produktu (Max Load Static/Dynamic, Weight, instalacja 45 min bez wiercenia, „40% lighter than others in its class”, uwaga o wykładzinie paki, wersje Smooth i Tread, lista akcesoriów), dostęp 1.10.2026 r.
  2. Alu-Cab, Canopy Camper Basic, strona produktu (Basic Shell ± 210 kg, Fully Kitted ± 250 kg, Rooftop Load Rating 50 kg), dostęp 1.10.2026 r.
  3. Alu-Cab, Guard Canopies, strona produktu (Weighs 60 kg, „secure, lockable space for tools”, „protect your gear from prying eyes”, Security Window Grid), dostęp 1.10.2026 r.
  4. Alu-Cab, ModCAP Canopy, strona produktu z zestawieniem ModCAP Camper (masy baz, dachów i namiotu, 150 kg roof load rating), dostęp 1.10.2026 r.
  5. Dometic (Front Runner), Toyota Hilux Revo Double Cab (2016-Current) Pro Bed System PBTH001S, strona produktu (Approximate Installed Weight), dostęp 1.10.2026 r.
  6. Front Runner (Dometic), Pro Bed System Toyota Hilux Revo DC, instrukcja montażu PBTH001 (PDF), ostrzeżenie o nośności na ostatniej stronie, dostęp 1.10.2026 r.
  7. Alu-Cab, Fitment Instructions: Ford Ranger 2022 (DC & XC) Canopy Camper and ModCAP Camper (PDF), s. 1–3 (Ranger 22 Disclaimer J Brace, Sealing of Loadbin), dostęp 1.10.2026 r.
  8. Ford UK, Ranger from 06/2022 Load Box Reinforcement Brackets, nr 2664322, strona produktu (opis, próg 45 kg, daty produkcji, informacja o montażu), dostęp 1.10.2026 r.
  9. Ford Ranger Club UK, Ford Ranger „J” Brace Update, 28.03.2025 r., dostęp 1.10.2026 r.
  10. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, tekst jednolity: Dz.U. 2024 poz. 1251 z późn. zm., art. 2 pkt 56 (s. 14) i art. 81 ust. 11 pkt 3 (s. 107). Nowelizacje z lat 2025–2026 sprawdzone 1.10.2026 r., cytowanych przepisów nie zmieniły.
  11. Volkswagen Samochody Dostawcze, VW Amarok, dane techniczne (dopuszczalna ładowność Style, Aventura, PanAmericana; dopuszczalne obciążenie dachu), stan danych na stronie: luty 2025, dostęp 1.10.2026 r.
  12. Alu-Cab, Drawer Systems, strona produktu (Double Drawer D-1450: wymiary i masa), dostęp 1.10.2026 r.
  13. Thule, Thule Rooftop Tent Guidelines (PDF), definicje nośności dynamicznej i statycznej, zasada najsłabszego elementu, dostęp 1.10.2026 r.
  14. Thule, Thule Approach 901010–901016, instrukcja 5561421001 (PDF), wersja z maja 2025 r., s. 3–5, dostęp 1.10.2026 r.
  15. ADAC, Dachzelte fürs Auto im ADAC Test, dostęp 1.10.2026 r.
  16. Expedition Portal, forum dyskusyjne, Roof top tent on fiberglass cap?, wątek z 3.01.2016 r. (relacje użytkowników, źródło tła), dostęp 1.10.2026 r.
  17. Alu-Cab, Canopy Explorer / Contour, Toyota Hilux Revo DC & XC, instrukcja montażu (PDF), rozdz. o ustawieniu zabudowy (D-Rubber) i uwagi końcowe, dostęp 1.10.2026 r.
  18. Megan McKernan, SEMA, How Tonneau Covers Affect The Coefficient of Drag (PDF), 2007, badanie w tunelu AeroDyne A2 (styczeń 2007), PDF udostępniony przez producenta pokryw, dostęp 1.10.2026 r.
  19. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jednolity: Dz.U. 2026 poz. 1263 (obwieszczenie Marszałka Sejmu z 1.09.2026 r.), art. 86a ust. 4 pkt 2 i ust. 9–11, s. 89–91, dostęp 1.10.2026 r.

Tekst opiera się na danych producentów według stanu na 1 października 2026 r. Rachunek ładowności jest poglądowy: masę Twojego auta i jego wersji pokażą dowód rejestracyjny i waga. O wymaganiach dla konkretnego egzemplarza rozstrzyga producent auta i jego serwis. Tekst nie jest poradą prawną ani podatkową.

Zdjęcie: Hans Hillewaert, Wikimedia Commons, licencja CC BY-SA 3.0.

Przyda się komuś z ekipy? Wyślij dalej:MessengerWhatsAppXE-mail

Maciej, dzikiBARON.pl
Pasjonat jazdy overlandingowej, gadżeciarz i jeden z tych „Jeepniętych”. Współzałożyciel grupy Overlanding 4×4 Wielkopolska #YETiRIDER.

Zabudowy paki i bagażniki z naszej oferty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *